Rolety Velux

Okna dachowe – jak wybrać optymalne i odpowiednio je rozmieścić

Komfort mieszkania na poddaszu gwarantuje odpowiednia ilość wpadającego naturalnego światła. Dobrze doświetlone pomieszczenie ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie oraz wygodę przebywania we własnym mieszkaniu. Okna dachowe to ważny element aranżacyjny, pozwalają stworzyć niepowtarzalny klimat nadając przy tym nowoczesnego wyglądu. Okna  dachowe znacząco różnią się od fasadowych.

Co prawda jedne i drugie mają pełnić taką samą funkcję, ale ich konstrukcja i sposób montażu są zupełnie inne. Okna dachowe dobierane są  w zależności od rodzaju pomieszczenia, kąta nachylenia dachu oraz rozstawienia krokwi. Ramy okien fasadowych wykonuje się z różnych materiałów takich jak: drewno, PVC i aluminium, natomiast okna dachowe z drewna sosnowego klejonego warstwowo. Taka warstwowa technologia daje gwarancję wysokiej jakości, wytrzymałości i odporności. W sprzedaży są także okna plastikowe, z komorowymi profilami stalowymi. Przeważnie większość tych produktów jest w kolorze białym, jednak można także zamówić okna w kolorze drewna. Zewnętrzna część ramy zabezpieczona jest osłoną z blachy aluminiowej, miedzianej bądź cynkowo – tytanowej, takie rozwiązanie ma za zadanie chronić okna przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

W oknach dachowych stosuje się szyby zespolone. Zewnętrzna szyba wykonana jest ze szkła hartowanego, które odporne jest na uderzenia. Warto pamiętać, że lepszy efekt oświetlenia uzyskamy montując kilka okien rozmieszczonych w różnych miejscach na dachu, aniżeli zamontowanie jednego dużego okna, czy też kilku małych obok siebie. Za duża liczba okien dachowych także nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ latem pomieszczenie będzie się za bardzo przegrzewać, zaś zimą niestety będą straty ciepła. Specjaliści zalecają zastosowanie 2-3 okien w różnych miejscach na dachu. Takie rozwiązanie będzie optymalne i spełni swoją rolę.

W zależności od naszych potrzeb i możliwości architektonicznych, jakie można zastosować w danym budynku, wybór okien dachowych jest ogromny. Można wybierać między prostymi, typowymi oknami o uniwersalnych wymiarach, świetlikach, a można także zamówić okna dachowe na wymiar. Tak jak już wspomniano wyżej okna dachowe dobiera się w zależności od kąta nachylenia dachu. Im kąt nachylenia jest mniejszy, tym wysokość okna powinna być większa. Wybierając długość okna należy także zwrócić uwagę na to czy po zamontowaniu będzie można swobodnie przez  nie wyglądać w pozycji zarówno siedzącej jak i stojącej. Decydując się na zakup okien dachowych pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia, o której koniecznie trzeba pomyśleć. Chodzi tu o metodę sterowania oknami, w sprzedaży można dostać modele zarówno sterowane ręcznie, jak i automatycznie. Obsługiwanie ręczne jest najpopularniejszą metodą.

Do okien zamontowanych na dużej wysokości przeznaczone są specjalne drążki. Innym sposobem jest sterowanie automatyczne, dzięki specjalnemu napędowi zamontowanemu w oknie, można nim sterować za pomocą łącznika ściennego lub pilota. Dodatkowo jest możliwość zamontowania czujników deszczu i wiatru, dzięki temu wyeliminujemy ryzyko wyrządzenia wszelkich szkód spowodowanych czynnikami atmosferycznymi. Taka obsługa okien dachowych jest bardzo komfortowa dla użytkowników. Wybierając okna dachowe należy zwrócić uwagę na to jaką mają termoizolacyjność. Dobra izolacyjność cieplna ma wpływ na bilans cieplny mieszkania, a w konsekwencji koszty ogrzewania. Przestrzegając obowiązujących norm, wartość przenikania ciepła nie powinna przekraczać 1,3W. W sprzedaży można dostać produkty o wymaganym współczynniku, a nawet takie o jeszcze lepszych parametrach. Wiąże się to z dużym wydatkiem, jednak jest to inwestycja na lata i dzięki temu pomoże zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jak widzimy  odpowiedni wybór okien dachowych jest bardzo ważną kwestią, którą musimy dobrze przemyśleć, by móc korzystać z nich przez długie lata. Okna dachowe to ciekawy element aranżacyjny, nadają budynkowi nowoczesnego wyglądu. Stolarka okienna w kolorze zarówno drewna jak i bieli pasuje do każdego koloru elewacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *